Adaptacja

Adaptacja to ważny czas dla dzieci, rodziców i opiekunów. Adaptacja jest procesem.

Dla dziecka to czas, żeby z osobą, przy której czuje się bezpiecznie poznawać nowe osoby i miejsce. Niektóre dzieci potrzebują przesiedzieć czas adaptacji na kolanach lub blisko mamy, czy taty, przypatrując się temu, co się dzieje wokół. Inne śmiało podchodzą do dzieci czy opiekunów, biorą interesujące je zabawki. Nie ma  jednego dobrego modelu spędzenia tego czasu, dlatego staramy się podążać za potrzebami dziecka i zachęcamy do tego rodziców. Na początku adaptacji prosimy rodziców o to aby przewijali, karmili, czy ubierali swoje dzieci. Dzieciom wchodzącym w nowe środowisko potrzebny jest czas – często zdarza się, że na początku nie jedzą tyle, co w domu lub „gubią” swój rytm, czasami przesuwają się drzemki, bądź dziecko w ogóle nie chce spać. To wszystko wróci na swoje tory, gdy opadną trochę emocje związane z nową sytuacją.

 

Dla rodzica to moment aby zobaczyć jak żłobek, klubik lub przedszkole wyglądają od środka, jak wygląda nasz dzień, do zadania pytań, które przyjdą Wam do głowy i oczywiście do poznania opiekunów i nauczycieli grup. Zachęcamy rodziców do przyjrzenia się, czym dla nich jest czas adaptacji – czasami zamknięciem pierwszego roku życia dziecka i intensywnej opieki nad nim, otwarcia na nowy etap jego rozwoju, powrotem do pracy. Wiemy, że powierzenie pod opiekę swojego najcenniejszego skarbu wiąże się z emocjami, dlatego jesteśmy również dla was – rozumiemy Wasze emocje i mamy gotowość, żeby wesprzeć Was jeżeli tylko tego potrzebujecie. Wasz spokój i zaufanie dla nas to ważna część adaptacji dziecka.

Dla nas – pracujących w żłobku, klubiku i przedszkolu – to zapoznanie z nowym dzieckiem i pierwsze interakcje. Naszą rolą podczas adaptacji jest nawiązanie pozytywnej, cieplej relacji z Waszym dzieckiem.

W naszych placówkach zapraszamy dziecko i rodzica na pierwsze trzy dni zapoznawcze. Jesteście wtedy naszymi gośćmi i zapraszamy Was do wspólnej zabawy. Po tych trzech dniach rodzic i opiekun wspólnie zastanawiają się, jak dalej ma wyglądać adaptacja.   Czasami dziecko zostaje z nami na krótki czas (np.30min), a wy jesteście w pobliżu, czasami widzimy potrzebę, żeby wydłużyć czas Waszego pobytu z dzieckiem, jednak staramy się abyśmy to my powoli odpowiadali na potrzeby dziecka – wtedy prosimy was, żebyście usiedli z boku sali lub na korytarzu i zachęcali dziecko do zwracania się do nas w razie potrzeby. Czas samodzielnego pobytu w placówce jest wydłużany stopniowo. U małych dzieci takimi etapami są: pora obiadu, drzemka, podwieczorek. Nie ukrywamy, że cieszą nas sytuacje, kiedy dzieci nie chcą wychodzić do domu 🙂

Każdy plan adaptacji omawiamy indywidualnie z rodzicem.

Dla wielu dzieci żłobek, a czasem również przedszkole, to pierwsze doświadczenie bycia poza domem. Dlatego staramy się aby było ono pozytywne, zapewniając dzieciom ciepłą, domową atmosferę, bliskość i otwartość na ich potrzeby.

Co jest ważne w adaptacji

  • Cierpliwość i czas– adaptacja jest procesem, który ma swoje etapy i nie da się go przyspieszyć. Dlatego warto zarezerwować sobie czas zanim wrócicie do pracy aby przeprowadzić adaptację bez pośpiechu.
  • Przyzwolenie na różne emocje – dziecka i własne.
  • Zadbanie o to, żeby dziecko przychodziło na adaptację wyspane i najedzone.
  • Rozmowy o tym, co się będzie działo kiedy przyjdziecie do placówki, jak będzie wyglądało wasze pożegnanie, kiedy odbierzecie dziecko. Dzieci potrzebują abyście stworzyli im ramy tej nowej sytuacji. Jasne zasady, czy informacje pomagają i porządkują świat dziecka.
  • Przyniesienie czegoś, co przypomina dom, jest ważne dla dziecka – czasem jest to przytulanka, a czasem flanelowa pielucha.
  • Zaufanie do nas oraz otwarta komunikacja rodzice – opiekunki / nauczycielki.

Jeżeli jesteś rodziciem

i chcesz wiedzieć więcej